Mida sa tead A4 paberist ?

Mida sa tead A4 paberist ?A4 paber meie töölaual on igapäevane asi.  Aga mida rohkem sa tead oma paberist, seda paremini saad printida.


Digitaalpaberid on enamuses büroode ja ettevõtete kasutada. Need on standardiseeritud A5, A4 ja ja A3 paberid, mida kasutavad tavalised koopiamasinad, faksiaparaadid, monokroom-  ja värvilised printerid.


Olulised on paberi omadused, mitte konkreetne bränd.

Igal paberil on järgmised omadused: pinnatekstuur, värv, heledus, kaal, maht, paksus ja suurus.

Pinnakatteta ja kaetud paberil on erinevad pinnatekstuurid.

Kaetud paber erineb matt paberist oma sileduse ja läike poolest. Printerites on parem kasutada siledamat paberit, sest tint või tooner imendub siis selgemate piirjoontega pabrerikiududesse. Kaetud paberid on tavaliselt ka vähem läbipaistvad.

Heledus näitab valguse hulka, mis lehelt tagasi peegeldub. Seda mõõdetakse vahemikus 0-100 protsenti. Tavalise valge lehte heledus on sageli üle 90 protsendi.


Valgesus näitab värvilt peegelduvat valgust,  kollane-valge või sinine-valge, st soe või jahe valgus. Paberi heledus ja valgesus mõjutavad loetavust. Silmi väsitab, kui paberilt peegeldub liiga palju valgust. Liiga vähe valgust peegelduv  paber aga teeb fotod tumedaks ja pilt võib tunduda porine.

Paberi värv on keeruline. See võib muuta paberile trükitud tooneri või tindi värvi. Paberitehases erinevate partiidena toodetud paberi värvus võib olla erinev.


Läbipaistmatus on samuti oluline faktor. Lehe kõrge läbipaistmatus hoiab ära vastasküljel teksti või jooniste kuvamise teisele küljele. Lehe läbipaistmatus muutub eriti oluliseks kui kasutatakse duplex trükkimist, sest läbipaistvalt lehelt teksti lugemine võib siis olla väga häiriv. Värvilised lehed on tavaliselt rohkem läbipaistmatud kui valged lehed. Seda hinnatakse 1-100 skaalal. Enamik A4 paberi läbipaistmatus on vahemikus 80 – 90.

Digitaalpaberid on kõige kiiremini kasvav segment paberite segmendis. Need paberid võivad olla kaetud või katmata ning on optimeeritud toimima digitaalsetel printeritel, millest enamik kasutab tooneriga printimise tehnoloogiat.

Paberitootjad jälgivad väga täpselt lehtede niiskusesisaldust, sest see võib mõjutada tooneri üleandmist ja nakkumist. Ka kaua niiskes ruumis seisnud paber võib olla oluliselt suurema niiskusesisaldusega ja seega mõjutada printimise kvaliteeti või hoopis tekitada printeris paberiummistusi.


Paberid peavad olema väga täpselt lõigatud, et vähendada paberitolmu. Samuti mõjutab lehtede ebatäpne lõikamine või nüri noaga lõikamine leheküljeäärte omavahelist nakkumist. Halvasti lõigatud paber võib jälle tekitada printerites paberiummistusi, sest printer haarab ühe lehe asemel mitu.


Kasuta oma printerites kvaliteetset paberit, nii kulutad vähem printerihoolduseks – paberitolmu eemaldamiseks printeritest ja printerid püsivad korras ega vaja paberivõtu rullikute vahetamist.


Meie pikaajalise testimise tulemusena soovitame kasutada Tais ettekasvatatud puidust toodetud DoubleA paberit.


Sellel leiad meie veebipoest : http://shop.berolina.ee/paber-double-a4-80g-500-lehte-3